Koronavirüs ile mücadelede yeni silah: ‘Antikor kokteyli’

 Koronavirüs ile mücadelede yeni silah: ‘Antikor kokteyli’

Covid-19’a karşı yeni geliştirilen antikor kokteylinin koronavirüsle mücadelede büyük fayda sağlayacağı açıklandı.

Reuters’in haberine göre; Regeneron firmasının Amerika Birleşik Devletleri makamlarından kullanımı için onay beklediği REGEN-COV isimli ilacın hastalığı büyük oranda iyileştirdiği ve bulaş oranını da azalttığı ifade edildi. İlaç ayrıca, ayakta tedavi gören hastaların hastaneye kaldırılma veya ölme riskini önemli ölçüde azaltıyor.

HASTALIĞI % 76 ORANINDA İYLEŞTİRİYOR

Casirivimab ve imdevimab maddlerini içeren ilacın, koronavirüsü yüzde 31 oranında iyileştirdiği ve bu oranın 3 günlük kullanım sonunda yüzde 76’a çıktığı belirtildi. Yapılan testler, antikor kokteylinin semptomların süresini kısalttığını gösterdi. İlaç, ayrıca vücuttaki virüs seviyesini de azaltıyor.

‘HIZLI TEŞHİS VE TEDAVİ ÖNEMLİ’

Pennsylvania Üniversitesi Hastanesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Yardımcı Doçent Katharine Bar;  “COVID-19 bulaşması genellikle henüz semptomları olmayan enfekte kişiler aracılığıyla gerçekleşir, bu nedenle bu kişilere kendi sağlıkları için hızlı bir şekilde teşhis koyup tedavi etmemiz ve bulaşmayı önlemek için kritik öneme sahiptir. Bu veriler, REGEN-COV’un hastalar semptomatik hale gelmeden önce daha uygun bir subkutan uygulama ile kullanılmasının yolunu açıyor. ” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER