• 18/05/2024

Buckingham Sarayı, kralın yeni Galler yasalarına göre yargılanmamasına dair güvence talep etti

 Buckingham Sarayı, kralın yeni Galler yasalarına göre yargılanmamasına dair güvence talep etti

FD / Francis Dias /Newspix International

Buckingham Sarayı, Kraliyet mensuplarının, Galler’deki yeni yasalar uyarınca Kral Charles’ın yargılanmamasını sağlamak için Galler hükümetine baskı yaptığına dair belgelerin ortaya çıkmasının ardından açıklama yaptı.

Saray yetkilisi, Birleşik Krallık parlamentolarının yasa tasarıları için hükümdarın onayını gerektiren eski bir gelenek olan onay mekanizmasıyla ilgili güvence sağladıklarını belirtti.

İç Tartışmalar

Galler hükümetinin baş hukuk danışmanı olan seçilmiş politikacı, krala özel soruşturma muafiyeti verilmesinden “mutlu değildi” ancak geçen yıl bunu kabul ettiğini belirtti. Ancak, bu uygulama demokratik olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Kraliyetin Yasal Dokunulmazlığı

Geleneksel olarak, kraliyet ailesi üyeleri, yasa tasarılarındaki belirli hükümleri kraliyet ailesinin çıkarlarını korumak için bildiriyor. Kraliyet ailesi, hükümdardan yasaları geçmeden önce onaylamasını istiyor.

The Guardian’a göre, kraliyet ailesinin özel çıkarlarını korumak için yasa tasarılarına müdahale ettiğini ortaya koydu. Ancak, bu uygulama kamuoyunda eleştiriliyor ve demokratik süreçle çeliştiği düşünülüyor.

İLGİLİ HABERLER